Gdy szukam zdjęć konkretnych odmian zaglądam czasem na Wikipedię. Przeglądanie tej chyba najpopularniejszej internetowej encyklopedii w różnych wersjach językowych dało mi jakiś czas temu do myślenia. Okazuje się bowiem, że w porównaniu z wersją niemiecką, francuską, angielską czy rosyjską, polska cześć dotycząca róż jest bardzo uboga.
Nie dowiemy się czym jest róża portlandzka, burbońska czy mchowa a stron poświęconym słynnym odmianom w ogóle nie ma. Najsmutniejszy jest chyba fakt, że nie znajdziemy w Wikipedii naszych ogrodowych odmian rodzimych ani notek biograficznych dotyczących polskich hodowców, Adama Choduna lub Stanisława Żyły. Zawsze zastanawiam się czemu w takich kwestiach musimy być gorsi od naszych zagranicznych znajomych? Być może rosomania nie jest u nas jeszcze tak popularna ale ogrodników o olbrzymiej wiedzy przecież nie brakuje.
Ponieważ nie lubię narzekać a wolę działać pragnę zachęcić wszystkich, którzy mają na to ochotę na uzupełnianie luk w naszej polskiej internetowej encyklopedii. Może nie jest to encyklopedia najwyższych lotów, jak mówią niektórzy ale korzysta z niej mnóstwo ludzi w szczególności dzieci i młodzieży. Jeśli zależy nam na upowszechnianiu wiedzy o różach to warto o tym pomyśleć. Na chwilę obecną uzupełniłam informacje o rosa Alba i różach historycznych. Zapraszam jednocześnie każdego, kto może dodać coś więcej lub poprawić do uzupełniania.
Myślę, że wspólnymi siłami szybko uda nam się owe luki wypełnić i z odrobiną szczęścia przekazać nieco wiedzy na temat tej wspaniałej sztuki, jaką jest hodowla róż.
Piękna jest ta rycina znanego, osiemnastowiecznego rysownika róż, Pierre'a Josepha Redoute. Zgadzam się w zupełności,ze stwierdzeniem, iż nasza Wikipedia (nie tylko w temacie róż) jest jeszcze raczkująca :)
OdpowiedzUsuń