Generalnie zakup regału cieplarnianego wychodzi na plus. Ułatwia hodowle i przyspiesza rozwój roślin. W warunkach balkonowych pomaga utrzymać porządek i zaoszczędza miejsce. Jedyne niebezpieczeństwo to nadmierne przegrzanie, należy więc pilnować by w ciepłe dni mini szklarnia była otwarta.
Mini szklarnia na balkonie - uprawa roślin
Generalnie zakup regału cieplarnianego wychodzi na plus. Ułatwia hodowle i przyspiesza rozwój roślin. W warunkach balkonowych pomaga utrzymać porządek i zaoszczędza miejsce. Jedyne niebezpieczeństwo to nadmierne przegrzanie, należy więc pilnować by w ciepłe dni mini szklarnia była otwarta.
Dzień dobry,
OdpowiedzUsuńMyślę o zakupie szklarni balkonowej i zastanawia mnie czy udało się Pani przezimować jakieś gatunki na balkonie? Zależy mi na uprawie eukaliptusów. Mimo, że mam odmiany mrozoodporne to wiem, że rośliny w doniczkach nie przetrwają w Polsce zimy, ale też nie robi im dobrze zimowanie w ciepłym mieszkaniu. Myślałam właśnie o takiej szklarni na balkon, która zapewniła by im chłód ale obroniła przed mrozem. Jak u Pani wyglądała szklarnia zimą? Całkiem ją Pani zlikwidowała, czy coś tam zimowało?
Witam,
OdpowiedzUsuńNie próbowałam zimować roślin w szklarni balkonowej. Szklani używałam raczej do przyspieszenia wegetacji roślin wiosennych i letnich nie do ich zimowania. Być może zimowanie jest możliwe w wypadku delikatniejszych roślin ale należałoby to najpierw przetestować instalując w szklarni termometr. Mogłaby Pani uzyskać zbyt duże wahania temperatur jeśli dzień będzie słoneczny i mocno nagrzeje szklarnię. A to się może wydarzyć nawet w styczniu. Nie wiem również czy przy -20 stopniach szklarnia foliowa zapewni temperaturę wymaganą dla roślin egzotycznych. Można by ją oczywiście doszczelnić ale co wówczas z wilgotnością i cyrkulacją powietrza? Taką szklarnię trzeba regularnie wietrzyć i kontrolować przepływ powietrza, ponieważ lubi tam wchodzić grzyb. Myślę, że trzymanie eukaliptusów w takiej szklarni mogłoby być ryzykowne, może nie tyle ze względów samej temperatury co możliwości przypadkowego zagrzania i braku właściwiej wilgotności zimą.
witam,
OdpowiedzUsuńJakie jest dopuszczalne obciążenie półki?
Z pewnością taka informacja będzie podana przez sprzedawcę albo producenta na opakowaniu lub w ogłoszeniu sprzedaży. Domyślam się, że zależy to również od wybranego modelu. Na mojej 3 półkowej szklarni trzeba było się bardzo postarać, żeby przeciążyć półkę. W szczycie sezonu na najwyżej półce stała duża donicą z różą i dwie solidne donice z pomidorami plus jakaś mniejsza z papryczkami i trzymało.
UsuńWygląda to całkiem sensownie, nawet niewiele miejsca potrzeba. Choć nie wiem czy usytuowanie mojego balkonu zdałoby sprawdzian. Druga sprawa, to czy stosuje pani jakieś specjalnie odżywki do hodowli? Na stronie Agrecol jest dosyć spory wybór, przede wszystkim odżywki są dedykowane dla konkretnych roślin (zobacz tutaj). Jednak nie do końca wiem, na ile są przydatne.
OdpowiedzUsuńWitam,
UsuńNie zwracam uwagi na producenta, tylko raczej na skład. Obecnie stosuję suszony obornik owczy dla wszystkich roślin i bardzo sobie go chwalę, świetne naturalne rozwiązanie, obornik również wzmacnia zapach róż. Różom daję mieszankę obornika i granulowanego nawozu dla róż, do tego raz na dwa tygodnie spryskuję bioseptem active, podlewam raz na jakiś czas wodą po gotowaniu jajek lub po podmiance z akwarium i tyle a efekt naprawdę fajny. Pozdrawiam.